Aktualny postęp medycyny sprawia, że możemy wiele zabiegów wykonywać małoinwazyjnie, czyli z niewielkich nacięć, ale z takim samym lub nawet lepszym wynikiem w porównaniu do zabiegów wykonywanych z nacięciem czasami całego brzucha.
Zabiegi małoinwazyjne, czyli zabiegi laparoskopowe znajdują zastosowanie w leczeniu raka szyjki macicy oraz raka endometrium czyli trzonu macicy. Zarezerwowane są one jednak do wczesnych postaci raka. W szpitalu św. Rafała diagnozujemy te nowotwory i leczymy laparoskopowo w większości przypadków. Zabiegi laparoskopowe charakteryzują się znacznie mniejszą utratą krwi w porównaniu do zabiegów otwartych czyli z rozcięciem jamy brzusznej. Dodatkowo ich niewielka inwazyjność sprawia, że pacjentki dużo szybciej wracają do pełnej sprawności i zwykle już nawet po 3 dniach po operacji mogą zostać wypisane do domu.
Stosujemy nową metodą operacji raka szyjki macicy czyli TMMR – całkowita resekcja mesometrialna. Metoda ta została stosunkowo niedawno opracowana przez prof. Hoeckela z Uniwerystetu w Lipsku i umożliwia radykalne usunięcie macicy w tzw. embriologicznych granicach, czyli usunięcie tylko tych tkanej, które może zaatakować nowotwór, bez naruszania tkanek sąsiadujących. Umożliwia ona zaoszczędzenie nerwów oraz unaczynienia narządów miednicy, które nie muszą być usuwane, a które przy zastosowaniu operacji starszych dość często ulegają uszkodzeniu. Jako jedna z najczęstszych operacji tego typu jest operacja radykalnego usunięcia macicy sposobem Wertheima-Meigsa stosowana nadal w wielu szpitalach. Dodatkowo w ramach tej operacji usuwamy węzły chłonne, które mogą powodować nawrót choroby. Metoda ta sprawia, że można zrezygnować z późniejszego naświetlania miednicy w połączeniu ze stosowaniem chemioterapii czyli radiochemioterapii.
Aby dodatkowo ograniczyć inwazyjność zabiegów wykonujemy usunięcie węzłów chłonnych okołoaortalnych w raku trzonu macicy metodą zaotrzewnową. Sprawia ona, że mamy łatwiejszy dostęp do operowanej okolicy wielkich naczyń czyli aorty oraz żyły głównej, a dodatkowo możemy lepiej uwidocznić i pozostawić nienaruszonymi nerwy przebiegające w pobliżu tych naczyń, które mają istotny wpływ na pęcherz moczowy, odbytnicę oraz pochwę i tym samym zapewnienie odpowiedniego jej nawilżenia, co ma istotne znaczenie dla jakości życia i życia seksualnego pacjentek po operacjach ginekologicznych.
Aby omówić możliwość zastosowania wymienionych metod zapraszamy do kontaktu i umówienia wizyty w ambulatorium szpitala św. Rafała.
Oferujemy pełną diagnostykę uroginekologiczną z USG, badaniem urodynamicznym i kwalifikację do leczenia zachowawczego i operacyjnego.
Diagnostykę obrazową i kwalifikację do leczenia onkologicznego.
Studiował na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu. Specjalizację w dziedzinie ginekologii...
Więcej
+48 12 385 57 20
Dyżurka lekarska
+48 12 385 57 21
Dyżurka pielęgniarska
+48 785 050 240
(w godz. 7-15)
+48 12 38 55 761
Sekretariat medyczny Informacje o zabiegach
+48 785 057 870
+48 785 053 708
Dział Usług komercyjnych