Lekarze zbadali zjawisko osiadania implantów oraz ocenili zrost kostny porównując dwa rodzaje implantów stosowanych u Pacjentów z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa szyjnego. Badanie było randomizowane (losowe przydzielanie Pacjentów do określonego zespołu) i odbywało się w ramach Pododdziału Chirurgii Kręgosłupa prowadzonego przez dr n. med. Bartosza Godlewskiego.
Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa szyjnego często poddawane są operacji dyskopatii kręgosłupa szyjnego, polegającej na usunięciu krążka międzykręgowego i zastąpieniu go implantem. W badaniu zastosowano dwa rodzaje implantów: PEEK (wykonane z polietereterketone) oraz TC-PEEK, który jest dodatkowo pokryty powłoką tytanową, co według danych producenta ma poprawiać zrost implantu z kością.
W badaniu wzięło udział 104 pacjentów. Łącznie zoperowano 170 przestrzeni międzykręgowych. Rodzaj implantu był przypisywany do pacjenta losowo. Następnie po okresie 12 miesięcy od operacji zespół pod nadzorem doktora Godlewskiego wykonał kontrolne badania obrazowe (RTG/CT), które pozwoliły na określenie stanu zespolenia implantu z kręgami oraz ocenę zjawiska osiadania implantu.
Optymalny wynik to całkowity zrost kostny bez osiadania implantu. Badanie przeprowadzone w ramach Pododdziału Chirurgii Kręgosłupa Szpitala św. Rafała pokazało, że o ile osiadanie było na podobnym poziomie w obu rodzajach implantów, to pełny zrost kostny znacznie częściej występował u pacjentów z implantem PEEK niż TC-PEEK.
Wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane w czasopiśmie Acta Neurochirurgica, które jest w jednym z najbardziej prestiżowych pism neurochirurgicznych w Europie oraz zaprezentowane przez doktora Godlewskiego podczas VIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa w Warszawie.
Panu Doktorowi oraz Zespołowi serdecznie gratulujemy. Wierzmy, że prowadzone badania i nieustający rozwój przyczynią się do ciągłego udoskonalania procesu leczniczego oferowanego Naszym Pacjentom.
Z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi badania można zapoznać się TUTAJ.