Zabieg blefaroplastyki jest operacją powiek, która umożliwia usunięcie nadmiaru luźnej skóry. Może być rozwiązaniem problemów estetycznych twarzy (starszy i zmęczony wygląd), a także środkiem naprawczym zaburzeń pola widzenia czy uczucia dyskomfortu. Bardzo istotne jest, aby na początku dobrze określić oczekiwania pacjenta. Niektórzy chcą zacząć normalnie widzieć, dla innych najważniejsze są aspekty estetyczne – mówi lek. med. Dominika Pagacz, ordynatorka Oddziału Chirurgii Plastycznej i Okulistyki w Szpitalu św. Rafała w Krakowie. Niezależnie od przyczyny, główną korzyścią z zabiegu jest poprawa jakości życia pacjenta.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg blefaroplastyki?
Lek. med. Dominika Pagacz: Blefaroplastyka, czyli zabieg plastyki powiek górnych i dolnych, wykonujemy najczęściej wtedy, kiedy pojawia się nadmierna wiotkość skóry. Przeprowadzamy go głównie u osób po 40. roku życia, bo to czas, gdy skóra w naturalny sposób traci elastyczność – na powiekach jest jej wtedy zdecydowanie za dużo i może to prowadzić do uczucia zamykającego się oka. Niektórzy decydują się na zabieg, bo chcą poprawić wygląd i wtedy mówimy tylko o wskazaniach estetycznych. Inni są zmuszeni do tego z powodów medycznych, bo duża ilość wiotkiej skóry powoduje u nich ograniczenie pola widzenia. Takie osoby muszą w nienaturalny sposób trzymać głowę – zadzierają brodę do góry, żeby zobaczyć kawałek świata, który zasłania zwiotczała skóra na powiekach. W sytuacjach, gdy istnieją czysto medyczne wskazania, bo np. pojawiają się przewlekłe stany zapalne w obrębie oka lub są problemy z widzeniem, zabiegi wykonujemy bezpłatnie w ramach kontraktów z NFZ. Jeżeli głównym powodem są względy estetyczne, mówimy o zabiegach płatnych.
Jaki rodzaj blefaroplastyki jest wykonywany w Szpitalu św. Rafała?
W placówce wykonujemy blefaroplastykę powiek górnych. Efekt takiego zabiegu jest długotrwały, ale w niektórych przypadkach po latach może być konieczność powtórzenia procedury.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Operacji poddawane są równocześnie obie powieki. Umożliwia to zachowanie symetrii twarzy po zabiegu. Chirurg dokonuje dokładnego zaznaczenia nadmiarowych fragmentów skóry, a następnie je usuwa. Po zaszyciu rany pooperacyjnej zakładany jest opatrunek. W okresie rekonwalescencji i gojenia pacjent stosuje maść antybiotykową do czasu zdjęcia szwów. Usunięcie szwów możliwe jest zazwyczaj od 7 do 10 dni po zabiegu. Pacjent może liczyć na bezpłatną kontrolę lekarską do miesiąca po operacji.
Na co powinien zwrócić uwagę pacjent w okresie rekonwalescencji?
Okres rekonwalescencji trwa około od 4 do 6 tygodni, czyli do momentu pełnego zagojenia się rany i resorpcji siniaków. W tym czasie należy ograniczyć wysiłek fizyczny. Pacjentów obowiązuje w tym czasie zakaz korzystania z sauny czy basenu. W ciągu pół roku od operacji należy konsultować z lekarzem kolejne zabiegi medycyny estetycznej w okolicy oka.
Jak przebiega kwalifikacja do zabiegu blefaroplastyki?
Kwalifikacja do zabiegu plastyki powiek górnych odbywa się w gabinecie lekarskim. Oceniany jest stan narządu wzroku, w tym ocena stanu powieki górnej. W zależności od ogólnego stanu zdrowia pacjenta zlecane są badania laboratoryjne. W przypadku istnienia wskazań medycznych wykonywane jest badanie pola widzenia.
Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?
Zabieg korekty powiek nie zostanie przeprowadzony u kobiety w ciąży i podczas laktacji. Nie zaleca się wykonywania go w okresie okołomiesiączkowym (dwa dni przed oraz w początkowych dniach menstruacji). Inne przeciwwskazania do zabiegu to nawracające infekcje powiek, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, stan po chemioterapii, infekcje skórne (bakteryjne, wirusowe), zaburzenia krzepliwości, cukrzyca czy antybiotykoterapia. W przypadku pacjentów z chorobami tarczycy konieczna jest indywidualna kwalifikacja z dokładną analizą wyrównania nieprawidłowości tarczycowych. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia operacji mogą okazać się także nieadekwatne oczekiwania pacjenta co do efektów.
Lek. med. Dominika Pagacz, specjalistka okulistyki, ordynatorka Oddziału Chirurgii Jednego Dnia (z pododdziałem Okulistyki i Chirurgii Plastycznej) w Szpitalu Św. Rafała w Krakowie. Specjalizuje się w zakresie schorzeń centralnej siatkówki, zeza i niedowidzenia oraz okuloplastyki.