Przepukliny pachwinowe mogą mieć podłoże genetyczne, co jest związane z zaburzeniami syntezy kolagenu oraz osłabieniem mięśni powłok brzusznych. Mogą także powstać wtórnie podczas nieprawidłowego zrośnięcia się tkanek po wcześniejszym zabiegu. Przepuklina często objawia się silnym bólem w pachwinie i podbrzuszu, wystąpieniem guza w pachwinie czy też wzdęciami i nudnościami. Uszkodzenie to może prowadzić do powstawania stanów zapalnych jamy otrzewnej i stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Rozwiązaniem problemu może być operacja laparoskopowa. Taki zabieg w Szpitalu Św. Rafała w Krakowie przeprowadza dr n. med. Łukasz Strzępek.
Na czym polega operacja laparoskopowa przepukliny pachwinowej?
Dr n. med. Łukasz Strzępek: Jest to zabieg wykonywany zwykle w znieczuleniu ogólnym. Laparoskop to cienki instrument chirurgiczny z kamerą na końcu. Jest on wprowadzany przez powłoki brzucha w kierunku przepukliny. Kamera przekazuje obraz w powiększeniu na ekran monitora, co umożliwia skuteczne kontrolowanie postępów zabiegu. Następnie w okolicę przepukliny wprowadza się pozostałe instrumenty chirurgiczne, które pozwalają pracować w jamie otrzewnej. Do naprawy miejsca powstania przepukliny jest używana siatka syntetyczna.
Jakie są zalety operacji naprawczej przepukliny metodą laparoskopową?
Główną zaletą zabiegu jest fakt, że operacja wykonywana jest jedynie przez małe nacięcia przy pomocy laparoskopu. Do zamknięcia ubytku ściany jamy brzusznej używana jest siatka z tworzywa sztucznego, a po zabiegu pacjent zwykle wraca do normalnej aktywności życiowej szybciej niż w przypadku bardziej inwazyjnych procedur. Dzięki wykorzystaniu metody laparoskopowej rzadziej występuje również ból pooperacyjny, zarówno ostry jak i przewlekły. W przypadku przepuklin pachwinowych obustronnych istnieje możliwość naprawy obydwu podczas jednej operacji.
Jacy pacjenci kwalifikują się do zabiegu? Czy istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia?
Z racji, że zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent przed zabiegiem przechodzi kwalifikację anestezjologiczną. Do operacji kwalifikuje się większość pacjentów z przepuklinami, szczególnie pacjenci aktywni fizycznie, ponieważ w ich przypadku obserwowany jest szybszy powrót do sprawności oraz mniejsze dolegliwości bólowe. Operacja metodą laparoskopową jest zalecana szczególnie przy leczeniu przepuklin obustronnych. Czynnikiem dyskwalifikującym pacjenta może być przepuklina mosznowa, przy której czas zabiegu może być długi. Kwalifikacja do zabiegów prywatnych prowadzona jest obecnie w Szpitalu Św. Rafała w Krakowie, a niedługo również w placówce na ul. Armii Krajowej 5 w Krakowie.
Dr n. med. Łukasz Strzępek jest absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w chirurgii ogólnej i onkologicznej. Odbył również wiele kursów oraz szkoleń, w Polsce i za granicą, poszerzających wiedzę zawodową. Obecnie pełni funkcję Ordynatora Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Św. Rafała w Krakowie.