Kolonoskopia Kraków na NFZ i prywatnie

Kolonoskopia Kraków na NFZ i prywatnie

Badania wykonujemy również komercyjnie (odpłatnie).

Kolonoskopia to procedura diagnostyczna, podczas której lekarz ocenia śluzówkę jelita grubego oraz końcowy odcinek jelita cienkiego (dostępny podczas badania) przy użyciu instrumentu zwanego kolonoskopem. Videokolonoskop jest zaawansowanym technologicznie, elastycznym wziernikiem wyposażonym w źródło światła i wysokiej jakości kamerę, która umożliwia lekarzowi oglądanie wewnętrznej powierzchni jelita na monitorze. Procedura ta pozwala wykryć zmiany chorobowe, takie jak: polipy, nowotwory, objawy zapalenia czy krwawienia oraz umożliwia pobieranie wycinków tkanki (biopsji) w celu dalszej analizy histopatologicznej. Kolonoskopia jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka jelita grubego.

ZADZWOŃ 126298870

W celu sprawdzenia dostępnego terminu NFZ kliknij tutaj: kolonoskopia NFZ.
W przypadku chęci umówienia badań zapraszamy do kontaktu:

Jakie są wskazania do wykonania badania kolonoskopii?

Wskazania do wykonania kolonoskopii obejmują:

1. Badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego: kolonoskopia jest wykonywana jako część badań przesiewowych u osób w wieku 50 lat i starszych, a także u tych z rodzinną historią raka jelita grubego. Istotą profilaktyki jest badanie osób bez objawów choroby.

2. Obecność niepokojących objawów: kolonoskopię diagnostyczną wykonuje się u pacjentów, u których występują objawy mogące świadczyć o chorobie jelita grubego, takich jak zmiana rytmu wypróżnień, krwawienia z odbytu, bóle brzucha, nagła utrata masy ciała.

3. Wykrywanie i usuwanie polipów jelita grubego: kolonoskopia pozwala na identyfikację i usunięcie polipów jelita grubego, co jest najskuteczniejszą metodą prewencji raka jelita grubego.

4. Monitorowanie chorób zapalnych jelita grubego: osoby z chorobami zapalnymi jelit, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wymagają regularnych kolonoskopii kontrolnych.

5. Diagnostyka krwawień z przewodu pokarmowego: kolonoskopia jest przydatna w lokalizacji i ocenie przyczyn krwawień z przewodu pokarmowego oraz w zaplanowaniu odpowiedniego leczenia.

6. Badanie kontrolne po operacji w zakresie jelita grubego: osoby, które przeszły operację w zakresie jelita grubego, wymagają stałego nadzoru onkologicznego, w tym okresowo wykonywanej kolonoskopii.

7. Diagnostyka chorób zapalnych jelita grubego: kolonoskopia umożliwia identyfikację i ocenę zmian zapalnych w jelitach, a dzięki pobieranej biopsji śluzówki pozwala na postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

Decyzja o przeprowadzeniu kolonoskopii zależy od indywidualnych czynników, takich jak wiek, objawy kliniczne, historia chorób i czynniki ryzyka. Lekarz podejmuje decyzję o konieczności wykonania badania indywidualnie, na podstawie oceny każdego pacjenta.

Ile kosztuje badania kolonoskopii i jak wygląda prawidłowe skierowanie?

W Szpitalu św. Rafała wykonujemy bezpłatne badanie kolonoskopii w znieczuleniu miejscowym oraz ogólnym w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Decyzje o skierowaniu na kolonoskopię podejmuje lekarz POZ lub lekarz w poradni specjalistycznej. To on decyduje o konieczności znieczulenia.

Każdorazowo skierowanie musi być wystawione do PRACOWNI ENDOSKOPOWEJ wraz z dopiskiem ,,w znieczuleniu ogólnym’’, o ile występują wskazania.

W Szpitalu realizujemy również badania odpłatne w ramach świadczeń komercyjnych – aktualne ceny dostępne są w Cenniku.

Jak przygotować się do badania kolonoskopii?

Przygotowanie do badania kolonoskopii jest kluczowe dla uzyskania dokładnych wyników i zapewnienia bezpieczeństwa podczas procedury. Oto ogólne kroki, które zazwyczaj należy podjąć:

1. Konsultacja z lekarzem: w przypadku pytań/ wątpliwości skontaktuj się z zespołem Pracowni Endoskopowej w celu omówienia przebiegu badania oraz przygotowania.

2. Leki przeciwzakrzepowe: jeśli stosujesz leki przeciwkrzepliwe, niektóre z nich mogą być konieczne do tymczasowego przerwania przed kolonoskopią, zgodnie z zaleceniem lekarza.

3. Dieta:

  • tydzień przed badaniem należy wyeliminować z diety produkty, takie jak: siemię lniane, sezam, ziarna słonecznika, mak, owoce i warzywa drobnopestkowe, pieczywo zawierające nasiona, ziarna. Dieta powinna być lekkostrawna i nie powinna powodować wzdęć.
  • przez 2-3 dni przed badaniem dieta powinna być płynna lub półpłynna
  • dzień przed badaniem można zjeść lekkie śniadanie, potem wskazane jest niejedzenie do samego czasu badania. Należy zażyć środek przeczyszczający przepisany przez lekarza. W tym czasie wskazane jest przyjmowanie większej ilości płynów ok. 4-6 litrów (np. woda niegazowana, herbata). Na 4 godziny przed badaniem nie należy przyjmować żadnych płynów.
  • w dniu badania można zażyć leki przyjmowane na stałe. Należy unikać przyjmowania leków zaburzających krzepliwość krwi – szczegóły ustal z lekarzem zlecającym badanie.

4. Preparaty oczyszczające jelito: przed badaniem zostaniesz poproszony o wypicie specjalnego roztworu oczyszczającego jelito (rozpuszcza treść kałową), który jest niezbędny, aby oczyścić jelito grube z resztek pokarmowych i pozwoli na przeprowadzenie kolonoskopii.

5. Planowanie wizyty: zarezerwuj dzień wolny od pracy lub innych zobowiązań, ponieważ procedura kolonoskopii oraz czas poświęcony na przygotowanie i powrót do pełnej diety to 1-2 dni. Jeżeli potrzebujesz – lekarz wystawi zwolnienie ZUS -ZLA na ten okres.

6. Osoba towarzysząca: na badanie warto przyjść z osobą towarzyszącą. Jeżeli Twoje badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym – jest to warunek konieczny do przeprowadzenia znieczulenia!

Pamiętaj!
Zawsze należy dokładnie przestrzegać instrukcji dołączonej do leku oczyszczającego jelito oraz informacji uzyskanych od lekarza dotyczących przygotowania do kolonoskopii.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii?

W praktyce istnieją tylko dwa bezwzględne przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii – brak zgody pacjenta oraz sytuacja, w której ryzyko wykonania kolonoskopii przewyższa jej korzyści. Zgoda na badanie zależy wyłącznie od pacjenta lub jego opiekuna prawnego. Korzyści i ryzyko zabiegu zawsze ocenia lekarz kierujący/ wykonujący badanie.

Przeciwwskazania względne, które można wyeliminować aby przeprowadzić badanie w sposób bezpieczny to: ostre rzuty chorób zapalnych jelita, zapalenie uchyłków, ciężkie, niewyrównane choroby towarzyszące, brak współpracy pacjenta.

Warto podkreślić, że decyzja o przeprowadzeniu kolonoskopii i ocenie przeciwwskazań zawsze należy do lekarza, który bierze pod uwagę indywidualną sytuację każdego pacjenta oraz potencjalne korzyści i ryzyko związane z procedurą. Jeśli istnieją wątpliwości co do możliwości wykonania kolonoskopii, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak wygląda badanie kolonoskopowe?

Pacjent leży na lewym boku. Lekarz wprowadza cienki, elastyczny instrument zwany kolonoskopem przez odbyt i przesuwa go stopniowo przez całą długość jelita do kątnicy (ostatni odcinek jelita grubego); następnie powoli go wycofuje oglądając i oceniając śluzówkę w poszukiwaniu wszelkich stanów patologicznych. Podczas tego procesu możliwe jest pobieranie próbek tkanki (biopsji) lub usuwanie polipów.

Czy badanie kolonoskopowe wymaga znieczulenia?

W Szpitalu św. Rafała wykonujemy kolonoskopię w znieczuleniu miejscowym (specjalne żele znieczulające odbyt) lub znieczuleniu ogólnym (pacjent zasypia na kilkanaście minut, po podaniu leków dożylnych przez anestezjologa). Możliwe jest wykonanie badanie w znieczuleniu ogólnym w ramach świadczeń NFZ – warunkiem jest skierowanie do Pracowni Endoskopowej z dopiskiem ,,w znieczuleniu ogólnym’’.

Należy pamiętać, że w rękach doświadczonego lekarza-endoskopisty większość badań jest bezbolesnych lub towarzyszą mu niewielkie dolegliwości.

Jak długo trwa badanie kolonoskopii?

Samo badanie konoskopowe trwa kilkanaście minut. Jednak towarzyszące mu czynności (wypełnienie dokumentów, czas oczekiwania, przygotowanie) oraz nieprzewidywalne czynniki (usuwanie polipów, biopsja, trudne badanie) mogą ten czas wydłużyć. Dlatego zalecamy, aby na cały proces zarezerwować kilka godzin.

Jak często powinna być wykonywana kolonoskopia?

Zalecane jest wykonywanie kolonoskopii w określonych odstępach czasowych w zależności od wielu czynników, takich jak: wiek, wyniki poprzednich kolonoskopii, występujące czynniki ryzyka. Lekarz wykonujący badanie wyjaśni kiedy powinno się wykonać kolejne badanie.

Czy są możliwe powikłania po badaniu?

Kolonoskopia diagnostyczna uważana jest za procedurę bezpieczną. Jak każdy zabieg medyczny istnieje ryzyko powikłań, o których przeczytasz w formularzu zgody. Do najczęstszych powikłań zaliczamy: ból brzucha (najczęściej u ok. 10% pacjentów ustępuje samoistnie),  perforacja jelita (rzadkie powikłanie – 0,1-0,01% wymaga natychmiastowego leczenia chirurgicznego), krwawienie po pobranych wycinkach lub reakcje na podane leki znieczulające (rzadkie).

Pamiętaj: zawsze skonsultuj z lekarzem wszystkie wątpliwości przed badaniem, aby zgoda, którą podpisujesz była zrozumiała i świadoma.

Kiedy dostępny jest wynik badania?

Opis badania dostępny jest od razu po jego wykonaniu. W wypadku, gdy pobierano materiał do badania histopatologicznego, wynik badania gotowy jest po około 4-6 tygodniach.

Jak umówić badanie kolonoskopii na NFZ w Szpitalu Św. Rafała:

 

Skontaktuj się z nami:





    Wpisując dane osobowe do formularza kontaktowego powyżej wyraża Pani/Pan zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Scanmed S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Okrzei 1A, 03-715 Warszawa w celu zapewnia skutecznej komunikacji, w tym otrzymania odpowiedzi na zadane pytania i zgłoszone wnioski. Zgodę może Pani/Pan wycofać w dowolnym momencie bez podania przyczyny, przy czym przetwarzanie, którego dokonano na podstawie Pani/Pana zgody przed jej wycofaniem pozostaje zgodne prawem.

    W celu odwołania zgody prosimy o informację np. za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego powyżej.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest Scanmed S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Okrzei 1A, 03-715 Warszawa. Więcej informacji znajdziecie Państwo w Polityce Prywatności Scanmed S.A. – zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią.

    E-sklep Umów wizytę top