Poradnia Neurologiczna
Wizyty w ramach NFZ/ płatne
Czym zajmuje się Poradnia Neurologiczna Szpitala św. Rafała?
W Poradni Neurologicznej zapewniamy kompleksową opiekę w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego dla osób dorosłych.
W poradni zajmujemy się szerokim zakresem schorzeń, w tym:
- choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne (ALS),
- choroby naczyniowe mózgu – udary mózgu – profilaktyka pierwotna i wtórna
- epilepsja – diagnozowanie i leczenie padaczki (w tym lekoopornej),
- bóle głowy – migreny, klasterowe bóle głowy o różnym podłożu,
- zaburzenia ruchowe – dystonie, drżenia,
- choroby demielinizacyjne – stwardnienie rozsiane,
- zespoły bólowe kręgosłupa – rwa kulszowa, lumbalgia,
- neuropatie obwodowe: uszkodzenia nerwów obwodowych spowodowane cukrzycą, urazami lub innymi przyczynami.
Objawy, które warto skonsultować u neurologa
- Bóle głowy – częste i silne migreny; bóle po urazach, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy neurologiczne, takie jak zawroty głowy czy nudności; nagły i silny ból głowy
- Zawroty głowy trwające dłużej niż kilka dni, szczególnie gdy towarzyszą im mdłości, wymioty lub trudności z utrzymaniem równowagi
- Problemy z pamięcią, myśleniem czy koncentracją
- Drżenie rąk lub innych części ciała
- Problemy z poruszaniem się, takie jak częste potykanie się czy upadki
- Osłabienie mięśni – trudności z podnoszeniem przedmiotów czy wykonywaniem codziennych czynności.
- Drętwienie i mrowienie kończyn
- Problemy ze wzrokiem, takie jak podwójne widzenie, nagła utrata wzroku, pojawiające się błyski światła lub ciemne plamy
- Problemy z mową lub ze zrozumieniem mowy, m.in. jąkanie się, problemy z wymawianiem słów czy trudności w zrozumieniu tego, co mówią inni
- Napady drgawkowe, krótkie epizody utraty świadomości
- Trudności z przełykaniem, np. pokarmów lub płynów
- Zmiany osobowości, takie jak nagłe zmiany osobowości, nastroju, depresja, lęki
Wszystkie powyższe objawy mogą wskazywać na problemy z układem nerwowym i powinny zostać skonsultowane z neurologiem. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą znacząco poprawić jakość życia pacjenta i zapobiec dalszym komplikacjom zdrowotnym.
Konsultacja u neurologa
Podstawowym elementem każdej wizyty w Poradni Neurologicznej jest dokładny wywiad lekarski. Podczas tej części wizyty lekarz skupia się na zebraniu szczegółowych informacji dotyczących historii choroby, objawów oraz ewentualnych czynników ryzyka. Wywiad pozwala lekarzowi na lepsze zrozumienie problemów zdrowotnych pacjenta oraz umożliwia określenie dalszych kroków diagnostycznych i terapeutycznych.
Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego lekarz neurolog przystępuje do wykonania szczegółowych badań fizykalnych. Badania te mogą obejmować ocenę siły mięśniowej, sprawność zwinności ruchowej, koordynacji ruchowej oraz reakcji nerwowych. Na podstawie tych badań lekarz może ocenić funkcjonowanie układu nerwowego i zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości.
W przypadku podejrzenia na obecność zmian strukturalnych w układzie nerwowym, lekarz może zlecić wykonanie badań obrazowych i/lub badań laboratoryjnych.
Zaplecze diagnostyczne Szpitala św. Rafała
W dziedzinie neurologii, dzięki postępowi technologicznemu, wykorzystuje się coraz bardziej zaawansowane metody diagnostyczne i terapeutyczne. W Szpitalu św. Rafała posiadamy pełne zaplecze diagnostyczne:
- Rezonans Magnetyczny (MRI) – pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów mózgu i rdzenia kręgowego, co jest kluczowe w diagnostyce wielu schorzeń neurologicznych.
- Tomografia Komputerowa (TK) – używana do szybkiego obrazowania struktur wewnętrznych ciała, szczególnie przydatna w sytuacjach nagłych, takich jak udary mózgu.
- Elektroencefalografia (EEG) – służy do monitorowania aktywności elektrycznej mózgu, często wykorzystywana w diagnozowaniu padaczki i innych zaburzeń neurologicznych.
- Elektromiografia (EMG) i badanie przewodnictwa nerwowego (ENG) – pomagają ocenić funkcję nerwów i mięśni, co jest ważne w diagnostyce neuropatii i innych schorzeń nerwowo-mięśniowych.
- USG Doppler tętnic szyjnych – umożliwia ocenę przepływu krwi przez tętnice szyjne, co jest istotne w diagnostyce chorób naczyniowych, takich jak miażdżyca tętnic szyjnych. Jest to szczególnie przydatne w ocenie ryzyka udaru mózgu związanego z niedokrwieniem.
- USG Doppler przezczaszkowe – pozwala na ocenę przepływu krwi przez naczynia mózgowe bezpośrednio przez kość czaszki. Jest to przydatne w diagnozowaniu tętniaków, niedokrwienia mózgowego oraz innych zaburzeń krążenia w mózgu.
- RTG – RTG głowy lub kręgosłupa może być pomocne w wykrywaniu ewidentnych patologii strukturalnych, takich jak złamania, urazy, zmiany kostne czy degeneracyjne.
- Badania laboratoryjne, takie jak testy krwi (np. markerów zapalnych, poziomu elektrolitów) czy badania płynu mózgowo-rdzeniowego, mogą dostarczyć istotnych informacji w diagnostyce chorób neurologicznych, takich jak zapalenia, zakażenia, stany zapalne, czy choroby metaboliczne. Są niezastąpione w diagnostyce wielu stanów chorobowych współistniejących z objawami neurologicznymi.
- terapie farmakologiczne i biologiczne – dzięki nim, możliwe jest skuteczniejsze leczenie chorób neurodegeneracyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.
Co warto przynieść na pierwszą wizytę?
W celu szybszego ustalenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia, wskazane jest przyniesienie dotychczasowych wyników i kart informacyjnych z leczenia.
Dodatkowo warto przygotować dokładny opis swoich objawów, ich częstotliwości, intensywności oraz wpływu na codzienne funkcjonowanie, które może pomóc lekarzowi w szybszym postawieniu diagnozy.
Zapisy na konsultacje
W celu zapisania się na bezpłatną konsultację w ramach NFZ u neurologa w naszym szpitalu, pacjent powinien mieć ze sobą ważne skierowanie do szpitala do Poradni Neurologicznej.
Konsultacje u neurologa w ramach NFZ
Zespół:
Pon. 8:00 – 12:00 KOMERCJA
Pt. 8:00 – 12:00 KOMERCJA
wt. 15:00 – 19:00 – NFZ
Badanie EMG + ENG (nie wykonujemy badań z rozpoznaniem laryngologicznym) – NFZ + KOMERCJA
pt. 15:00 – 19:00 NFZ
Badanie USG
śr. 7:30 – 12:30 NFZ
śr. 15:00 – 19:00 NFZ
- Lek. Łukasz Świeboda
wt. 15:00 – 19:00 NFZ
- Fizyk medyczna Agnieszka Katarzyńska
pon. 15:00 – 19:00
Badanie EEG (NFZ + KOMERCJA)