Codziennie w Polsce umierają 33 osoby na raka jelita grubego, a rocznie na nowotwór jelita grubego choruje około 18 tysięcy osób. To zaraz po raku płuca najczęściej spotykający ludzi nowotwór.
Rak jelita grubego może rozwijać się bezobjawowo nawet kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.
Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Rozwija się z polipa – jego usunięcie to dosłownie kilka minut, które mogą uratować życie.
W Szpitalu Św. Rafała Pacjenci mogą wykonać bezpłatnie (w ramach NFZ) badanie kolonoskopii, w skład którego wchodzi:
- znieczulenie ogólne
- badanie histopatologiczne
- konsultacja anestezjologiczna przed badaniem
Czym jest kolonoskopia?
Kolonoskopia to badanie jelita grubego – pozwala na uwidocznienie i dokładne obejrzenie śluzówki jelita (a także końcowego odcinka jelita krętego) w poszukiwaniu choroby. Warto podkreślić, że nadrzędnym celem tego badania jest usunięcie znalezionych polipów (często jednoczasowe), aby uniknąć rozwoju raka w przyszłości.
Jak się zapisać?
Wymagane jest skierowane do Pracowni Endoskopii wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego – rodzinnego lub specjalistę.
Konieczny jest dopisek „w znieczuleniu ogólnym”.
Rejestracja:
- stacjonarna: ul. Adama Bochenka 12, Kraków
- telefoniczna: 12 629 88 00
Jak przygotować się do badania?
Badanie kolonoskopowe, którego celem jest dokładne obejrzenie śluzówki jelita grubego, wymaga specjalnego przygotowania, które oczyści jelito.
Właściwe przygotowanie rozpoczyna się na dzień przed badaniem i polega na wypiciu dużej ilości płynu oczyszczającego jelito.
Na każdym etapie nasi specjaliści instruują, służą radą i pomocą.
Lekarze wykonujący badanie:
Lek. Barbara Ciszewska
Dr n. med. Krzysztof Figuła
Całość badania trwa ok. 30 minut, a całkowity pobyt w szpitalu to tylko 1-2h. Jeśli zdecydujesz się na badanie kolonoskopii, koniecznie zabierz ze sobą osobę towarzyszącą!