Endokrynolog jest specjalistą zajmującym się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego, do których zaliczamy: tarczycę, przytarczyce, przysadkę, trzustkę, jajniki, jądra i nadnercza. Nadczynność lub niedoczynność tych gruczołów prowadzi do nadmiaru lub niedoboru odpowiedniego hormonu i w konsekwencji nieprawidłowego funkcjonowania organizmu.
W celu szybszego ustalenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia, wskazane jest wykonanie badań przed pierwszą wizytą, w zależności od jej powodu:
1. Choroby tarczycy* – TSH i FT4
2. Mlekotok, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, impotencja – oznaczenie stężenia prolaktyny (PRL)
3. Kamica nerkowa nawracająca – stężenie wapnia, fosforu i parathormonu (PTH)
4. Hirsutyzm (nadmierne owłosienie u kobiet), zaburzenia miesiączkowania – stężenie androstendionu i 17-OHP
5. Podejrzenie cukrzycy typu 2. (nadmierne picie i oddawanie moczu, chudnięcie) – oznaczenie stężenie glukozy, ew. insuliny rano na czczo
6. Guz nadnercza w badaniu USG jamy brzusznej lub tomografii komputerowej wykonanej z innych powodów – oznaczenie stężenia kortyzolu i elektrolitów: sodu i potasu
7. Ściemnienie skóry niezależne od pory roku, postępujące uczucie zmęczenia i słabości, chudnięcie – oznaczenie stężenia kortyzolu, glukozy i elektrolitów rano na czczo
8. Podejrzenie guza przysadki lub stwierdzenie guza przysadki w badaniu obrazowym (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny), często wykonywanym z powodu bólu głowy – jest również wskazaniem do konsultacji endokrynologicznej.
* Z uwagi na choroby tarczycy, które stają się globalnym problemem zdrowotnym, przypominamy i zachęcamy do badania tarczycy u dzieci, młodzieży, kobiet planujących macierzyństwo i kobiet w ciąży. Szczególną troską powinny być otoczone kobiety planujące ciąże i kobiety ciężarne, ponieważ nierozpoznane i nieleczone choroby tarczycy mogą być przyczyną poronień, przedwczesnych porodów, martwych urodzeń, jak również wrodzonej niedoczynności tarczycy, prowadzącej do zaburzenia tempa wzrastania dziecka, niskorosłości, opóźnienia rozwoju układu kostnego oraz upośledzonego rozwoju psycho-motorycznego.
W Szpitalu św. Rafała możesz zapisać się na wizytę w Poradni Endokrynologicznej do dr hab. n. med. Agaty Bałdys-Waligórskiej.
Dr hab. n. med. Agata Bałdys-Waligórska jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej. Przez ponad 20 lat pracowała w Klinice Endokrynologii CMUJ w Krakowie, od 2018 roku jest profesorem nadzwyczajnym Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu. Po doktoracie otrzymała stypendia naukowe i odbyła staże podyplomowe w Belgii i Stanach Zjednoczonych. Stopień doktora habilitowanego otrzymała w Collegium Medicum UJ w Krakowie.
Uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych w kraju i za granicą; jest autorką i współautorką licznych prac naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Należy do towarzystw naukowych, takich jak:
- Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne
- Endocrine Society (USA)
- European Society of Endocrinology
- European Thyroid Association
Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy, przytarczyc, nadnerczy, przysadki i zespołu policystycznych jajników.
Umów się na wizytę! —> 12 629 88 00
Szpital św. Rafała w Krakowie
ul. Adama Bochenka 12