Infolinia +48 12 629 88 00
Wróć do listy

Obrona pracy doktorskiej lek. Mariusza Banacha

Obrona pracy doktorskiej lek. Mariusza Banacha

Szanowni Państwo, bardzo miło Nam poinformować, iż 16 września 2020 lek. Mariusz Banach obronił pracę doktorską pt "Ocena skuteczności leczenia tętniaków tętnicy środkowej mózgu metodą klipsowania i embolizacji". Tym samym 28.09.2020 r. otrzymał tytuł doktora nauk medycznych, który został nadany przez Radę Naukową Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.

Praca doktorska oparta była na materiale własnym Pana Doktora. Leczenie wszystkich Pacjentów włączonych do badań (118 osób) odbywało się w Szpitalu św. Rafała. Szpital Św. Rafała od początku istnienia Oddziału Klinicznego Neurochirurgii zajmuje się leczeniem skomplikowanych przypadków pękniętych i niepękniętych tętniaków, a począwszy od 2014 r. oferuje Pacjentom możliwość leczenia tętniaków również technikami wewnątrznaczyniowymi.

Tętniaki naczyń mózgowych są poważnym problemem społecznym, ponieważ dotyczą głównie ludzi aktywnych zawodowo. Częstość występowania tej patologii nie jest całkowicie zbadana, jednak szacuje się - na podstawie badań angiograficznych i sekcyjnych - że nawet do 5% populacji, może mieć tętniaka mózgu[1]. 

Tętniaki rozwijają się najczęściej bezobjawowo, a w konsekwencji ich pęknięcia i krwotoku podpajęczynówkowego, tylko około 15 % pacjentów wraca do pełnej sprawności sprzed zachorowania. Epidemiologia krwotoku podpajęczynówkowego (subarachnoid hemorrhage – SAH) z pękniętego tętniaka mózgu, wynosi około 9,7-14,5 nowych zachorowań / 100 000 mieszkańców / rok i jest większa w Japonii i w Finlandii. Ryzyko pęknięcia tętniaka rośnie wraz z wiekiem i jest nieco większe u kobiet K:M= 1,24:1. Średni wiek wystąpienia krwotoku z tętniaka to około 50 lat. Nie można przewidzieć w jakich okolicznościach tętniak pęknie – ok 30 % krwawień występuje w czasie snu, w podobnych proporcjach podczas spoczynku i aktywności fizycznej [2]. Szacuje się, że roczne ryzyko pęknięcia waha się pomiędzy 1% a 3% w zależności od odpowiednich czynników. Czynnikami predysponującymi do pęknięcia tętniaka są:

Czynniki behawioralne: nadciśnienie tętnicze

  1. palenie papierosów
  2. nadużywanie alkoholu
  3. narkotyki w szczególności kokaina

Rasa: ryzyko jest większe u rasy afroamerykańskiej i hiszpańskiej do kaukaskiej

Dodatni wywiad w kierunku tętniaka:

  1. pęknięty tętniak w przeszłości
  2. niepęknięty tętniak szczególnie gdy jest objawowy, ma duże rozmiary, ma nieregularny kształt lub zlokalizowany jest w tylnej części kręgu Willisa
  3. dodatni wywiad rodzinny (krwotok z tętniaka u krewnego I stopnia

Predyspozycje genetyczne:

  1. zespół policystycznych jajników,
  2. choroby tkanki łącznej (np. typ IV zespołu Ehlersa Danlosa).

Pęknięcie tętniaka i związany z nim SAH obarczony jest wysoką śmiertelnością. 10-15% pacjentów umiera na skutek pęknięcia tętniaka, zanim dotrze pomoc medyczna. Spośród tych, którzy przeżyją krwotok, około 46 % umiera w ciągu kolejnych 30 dni, niezależnie od zastosowanej metody leczenia

Średnia śmiertelność w Europie z wyłączeniem Szwecji i Finlandii wynosi ok 44%, w Szwecji i Finlandii 42%, w Japonii 26%,w Azji z wyłączeniem Japonii 35%, w Australii i Nowej Zelandii 41%, w obu Amerykach ok 32%, ale na przestrzeni ostatnich 30 lat, ulega ona systematycznemu zmniejszaniu się o średnio 0,6% na rok, co prawdopodobnie związane jest ze stale polepszającymi się standardami diagnostyki i leczenia.

Najczęstszą przyczyną śmiertelności wśród pacjentów nie poddanych leczeniu zabiegowemu, jest powtórny krwotok z tętniaka. Jego ryzyko wynosi ok 15-20% w ciągu pierwszych 2 tygodni. Kolejną przyczyną śmiertelności jest skurcz naczyniowy 23%. Spośród innych ważnych powikłań SAH wymienić należy: neurogenny obrzęk, który pojawia się u ok 23% pacjentów, a ok 6% z nich rozwija ciężki i bardzo ciężki obrzęk płuc, zaburzenia rytmu serca spowodowane neurogennym „oszołomieniem” mięśnia sercowego 5%, uszkodzenie funkcji nerek, uszkodzenie funkcji wątroby, trombocytopenie. Wszystkie powikłania ogólnoustrojowe SAH stanowią ok 25%. Około 66% pacjentów, którzy przeżyli krwotok i mieli dobrze zaklipsowanego tętniaka, nigdy nie wróci już do jakości życia sprzed krwotoku".

Zachęcamy do zapoznania się z profilen naszego specjalisty lek. Mariusza Banacha

Wybrane artykuły prasowe

https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,19347645,jak-nie-przegapic-tetniaka.html

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/tetniak-bomba-w-glowie/tekbptw

https://natemat.pl/zdrowie/166447,zamyka-tetniaka-na-2-mm-naczyniu-neurochirurdzy-z-krakowa-jako-pierwsi-go-zastosowali

https://www.termedia.pl/mz/Pierwszy-zabieg-korpektomii-w-Krakowie,10655.html

https://pulsmedycyny.pl/nowatorska-operacja-kregoslupa-w-krakowie-889338

https://www.prawo.pl/zdrowie/scanmed-multimedis-nagrodzony-za-innowacyjny-zabieg-neurochirurgiczny,245581.html

Wszystkie aktualności
×

Strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia najlepszej jakości świadczonych usług, w celach statystycznych oraz analitycznych za Twoją zgodą wyrażoną poprzez ustawienia przeglądarki w urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia przeglądarki.

Więcej informacji >>

Infolinia +48 12 629 88 00
Infolinia. Opłata za połączenie pobierana jest według stawek operatora.
Infolinia