Poradnia Endokrynologiczna

Wizyty w ramach NFZ oraz płatne

 

Czym zajmuje się Poradnia Endokrynologiczna?

Poradnia Endokrynologiczna zajmuje się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego, do których zaliczamy: tarczycę, przytarczyce, przysadkę, trzustkę, jajniki, jądra i nadnercza. Nadczynność lub niedoczynność tych gruczołów prowadzi do nadmiaru lub niedoboru odpowiedniego hormonu i w konsekwencji nieprawidłowego funkcjonowania organizmu.

Na zaburzenia hormonalne często mają wpływ złe nawyki życiowe i/lub niezdrowe otoczenie, dlatego poradnia endokrynologiczna ma na celu nie tylko poprawę samopoczucia u pacjenta, ale również promowanie zdrowego stylu życia.

Najpowszechniejsze objawy, które warto skonsultować z endokrynologiem:

  • Nagły spadek lub przyrost wagi
  • Zaburzenia snu
  • Zmiany nastroju, niepokój, stany depresyjne
  • Przewlekłe zmęczenie oraz brak energii pomimo odpowiedniego snu i odpoczynku
  • Nieprawidłowości miesiączkowania, takie jak nieregularne cykle czy bardzo obfite krwawienia
  • Problemy z zajściem w ciążę
  • Zmiany w libido
  • Wypadanie włosów

! Powyższe objawy mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników, ale jeśli występują, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, aby przeprowadzić odpowiednie badania i diagnozę.

Co warto przynieść na pierwszą wizytę?

W celu szybszego ustalenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia, wskazane jest przyniesienie dotychczasowych wyników i kart informacyjnych z leczenia.

Choroby tarczycy

Z uwagi na choroby tarczycy, które stają się globalnym problemem zdrowotnym (co 5 Polak zmaga się z problemami tarczycowymi), przypominamy i zachęcamy do badania tarczycy u dzieci, młodzieży, kobiet planujących macierzyństwo i kobiet w ciąży. Szczególną troską powinny być otoczone kobiety planujące ciąże i kobiety ciężarne, ponieważ nierozpoznane i nieleczone choroby tarczycy mogą być przyczyną poronień, przedwczesnych porodów, martwych urodzeń, jak również wrodzonej niedoczynności tarczycy, prowadzącej do zaburzenia tempa wzrastania dziecka, niskorosłości, opóźnienia rozwoju układu kostnego oraz upośledzonego rozwoju psycho-motorycznego.

Najczęstsze choroby związane z tarczycą:

  • Niedoczynność tarczycy (hipotyreoza) – tarczyca produkuje zbyt mało hormonów tarczycy. Objawy obejmują: zmęczenie, przyrost masy ciała, zimne uczucie, suchość skóry, problemy z pamięcią i koncentracją, a także depresję.
  • Nadczynność tarczycy (hipertyreoza) – tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów tarczycy. Objawy mogą obejmować: zwiększoną aktywność metaboliczną, utratę wagi, zaburzenia rytmu serca, drżenie rąk, drażliwość, zmęczenie, nadmierne pocenie się i problemy ze snem.
  • Zapalenie tarczycy (tarczycowe zapalenie autoimmunologiczne, tzw. choroba Hashimoto) – układ odpornościowy atakuje tarczycę, prowadząc do zapalenia, które może być przyczyną niedoczynności tarczycy. Objawy mogą obejmować: ból i obrzęk tarczycy, gorączkę, osłabienie i bóle mięśni.
  • Wole tarczycy – tarczyca jest powiększona. Może być to wynikiem niedoboru jodu w diecie lub nadczynności tarczycy. Wole mogą być również wynikiem wielu innych warunków, w tym nowotworów tarczycy.
  • Nowotwory tarczycy – mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe. Najczęstszym typem raka tarczycy jest rak brodawkowaty.

Konsultacja u endokrynologa

Podczas konsultacji u endokrynologa wywiad odgrywa kluczową rolę. Jest to pierwszy krok w diagnozowaniu problemów hormonalnych oraz planowaniu odpowiedniego leczenia. Podczas wywiadu endokrynolog zbiera szczegółowe informacje dotyczące zdrowia pacjenta, w tym także jego trybu życia.

Pytania dotyczące trybu życia są istotne, ponieważ wiele czynników związanych z codziennymi nawykami może mieć wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego. Endokrynolog może zapytać o dietę, aktywność fizyczną, poziom stresu, jakość snu oraz używki, takie jak alkohol i papierosy.

Na podstawie zebranych informacji lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie i/lub zmiany w trybie życia, które mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia, dlatego też szczery i dokładny wywiad jest kluczowym elementem konsultacji u endokrynologa.

Zapisy na konsultacje

W celu zapisania się na bezpłatną konsultację w ramach NFZ u endokrynologa w naszym szpitalu, pacjent powinien mieć ze sobą ważne skierowanie do szpitala, do Poradni Endokrynologicznej.

Sprawdź termin konsultacji na NFZ

Zespół:

śr. 8:00-15:00 NFZ

śr. 15:20-17:20 KOMERCJA

czw. 11:00 – 15:00 KOMERCJA

pon. 14:00-20:00 NFZ

pt. 9:00-16:00 NFZ

Wykonuje biopsje cienkoigłowe

E-sklep Umów wizytę top